Nära för tappert GIF/VIF

veinge GIF/VIF var nära att plocka poäng eller till och med vinna borta mot topplaget Åsa IF.
Men hemmalaget vann med 2–1 tack vare större effektivitet och lite flyt med domsluten.

– Rent kollektivt tror jag ändå att den här matchen kommer att stärka oss, vi gick verkligen samman. Sett till första halvlek var vi värda en poäng, men ser man till Åsas målchanser i andra halvlek var de värda segern, säger GIF/VIF:s tränare Kim Gustafsson.
Matchen bestod av framförallt fyra stycken matchavgörande situationer. Den första kom när Åsa tog ledningen.
– En markeringsmiss av oss, ett mål vi inte ska släppa in helt enkelt.
Den andra situationen kom i den andra halvleken då Oscar Gustafsson blev utvisad.
– Det var en duell på kanten och Oscar drog till med ett hyfsat grovt skällsord mot sig själv efter att han tappat ut bollen utanför sidlinjen. Jag förstod aldrig vad som hände men mitt i allt dök ett rött kort upp och han blev utvisad direkt. Jag tycker att det är en rätt tuff bedömning.
GIF/VIF lyckades trots en man mindre kvittera och ledningsmålet var heller inte långt borta. Den tredje situationen i matchen kom när Leo Gustafsson blev neddragen i straffområdet.
– De var helt utan chans på bollen och drog ner honom, men domaren valde att fria. Istället blev det flera gula kort på våra spelare och det tycker jag var svagt av domaren, han hade gått hårt åt oss innan och så fick våra spelare gult kort när de reagerade.
Med tre minuter kvar avgjorde Åsa.
– Jättetungt för killarna som kämpat enormt hårt i 87 minuter, avslutar Kim Gustafsson.

Mål GIF/VIF: Självmål

Domare: David Weber

×