Kalle Johnsson

Kalle Johnsson tränar med Manchester City

Ränneslövaren Kalle Johnsson är en synnerligen lovande målvakt med en hel del landskamper på meritlistan. Nu kan han rita till ytterligare bokstäver på sitt cv – provspel med Manchester City. Den snorrike Premier League-klubben har, genom kontakt med HBK:s före detta assisterande tränare, Jonas Wirmola, bjudit Kalle till Manchester. – Jag tränar med reserverna och med a-laget, säger Kalle. – Det är inte helt fel. Skitroligt och hur stort som helst. Jag har fått lära mig många bra övningar som jag kan ta med mig hem, säger han. De absolut största stjärnorna är just nu inte på plats i Manchester. Eftersom det är landskampsvecka så finns till exempel inte Robinho på träningsplanen. Men han ska vara tillbaka i träning på fredag och då får möjligtvis Kalle se om han kan stoppa några skott från den brasilianska världstjärnan. – Förhoppningvis hinner jag träffa honom, säger Kalle. Däremot har han tränat tillsammans med klubbens målvaktspar. Joe Hart anses vara Englands kanske mest lovande målvakt och han höll Andreas Isakasson utanför laget i fjol. Den andre målvakten är Kasper Schmeichel, son till Manchester Uniteds legendariske målvakt Peter Schmeichel. – Schmeichel gav mig många goda tips och både Joey och Kasper är hur trevliga som helst, säger Kalle. I första hand är resan tänkt som en inspiration för Kalle. – Kalle är redan klar som en av våra två målvakter till nästa år och detta är ett sätt att skaffa honom mer erfarenhet inför isn första allsvenska säsong, säger Janne Andersson, chefstränare i HBK, till klubbens hemsida. – Jag ser det mest som en rolig grej, säger Kalle själv.