Välkommen till annonsavdelningen på Laholms Tidning!

Nu har du hittat rätt! Med Laholms Tidning når du långt.
Laholms Tidning är det självklara torget för alla dem som bor här i södra Hallands mittpunkt. Arenan, mötesplatsen, gemenskapen och hägnet kring det nära livet. Om det inte har stått att läsa i LT så kanske det inte har hänt…

Så har det varit nu i 78 år sedan Laholms Tidning lanserades 1931. Historien vittnar om en mycket stark affärsidé och en minst lika stark förankring bland läsare och annonsörer. Vi fortsätter att vara trogna profilen som en äkta lokal nyhetstidning, med nyheter, debatt och annonsbudskap från företag och föreningar. Vi brinner extra starkt för det lokala!

Laholms Tidning har en betald upplaga om 3.800 exemplar (TS 2008) och en räckvidd om 13.000 läsare per genomsnittlig utgåva (Orvesto). Vår webbupplaga laholmstidning.se har närmare 4.000 unika veckobesökare.

Vill du nå folk från en trovärdig plattform och få god valuta för din marknadsbudget? Kontakta våra mediesäljare här (länk). Av dem får du reda på bästa affärsmöjligheterna i Laholms Tidning, på papper eller webb eller bådadera. Vi skapar goda kundrelationer och ger läsare och annonsörer valuta för pengarna.

Annonsören vill nå så många människor som möjligt och träffa rätt publik med sitt budskap. Vi vet att LT är det nära och kära lokala mediet. Det är vi stolta över och det ger oss en särställning i vårt spridningsområde, Laholms kommun.

Som lokaltidning vill LT naturligtvis också vara med i utvecklingen av spridningsområdet. Vi engagerar oss i vad som händer och ser till att det händer.

Lokalnyheterna, lokalsporten och det lokala kulturlivet är vår verklighet, sånt vi värnar om. Musikveckan Melodia och Laholms Filmfestival är några exempel på tidningens engagemang förutom sportens LT-klockan, LT-cupen, Vintercupen med mera. Kort sagt: det som är bra för Laholm är bra för Laholms Tidning.

Vi bryr oss om det nära och kära. Vi är Laholms Tidning!


FLER NYHETER PÅ
Rosanne Cash vid en konsert tidigare i år. I torsdags kväll spelade hon i Malmö.
Rosanne Cash vid en konsert tidigare i år. I torsdags kväll spelade hon i Malmö.  

En minnesvärd afton med Rosanne Cash

Rosanne Cash spelade på KB i Malmö på torsdagskvällen. Läs recensionen här.
Den 26 maj släpps Eric Saades debutalbum som han skrivit ihop med Fredrik Kempe. - Förhoppningsvis är det bara ett startskott på karriären, säger Eric om sin medverkan i Melodifestivalen.
Den 26 maj släpps Eric Saades debutalbum som han skrivit ihop med Fredrik Kempe. - Förhoppningsvis är det bara ett startskott på karriären, säger Eric om sin medverkan i Melodifestivalen.  

Eric Saade har Oslo i sikte

På lördag gäller det. Då avgörs segraren i årets Melodifestival. För Eric Saade har kändiskarusellen mer än börjat.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop