Vindrarps avslutning – en Fröjd

Av Lars-Åke Englund 15 FEBRUARI 22.00

Örkelljungalånet Andreas Fröjd blev tungan på vågen i Vindrarps match mot Falkenberg B. När tredje set stod och vägde visade han tyngd och rutin, och belönades med att få slå in matchbollen.

Första set mellan Vindrarp och Falkenberg B var jämnt fram till 18-18. Då lade hemmalaget i en högre växel och vann med 25-19.
I andra set var det aldrig något snack om saken. De rödtröjade gjorde slarvsylta av gästerna från norr, och förutom segersiffrorna 25-14 var det mest glädjande att Filip Nilsson, 15 år senare i vår, fick göra hemmadebut i liberotröjan i slutet av setet.
– Filip fick hoppa in lite borta mot Malmö också. I dag var han väl den ende som gick ifrån matchen med en hundraprocentig insats, säger spelande tränare John Nilsson.
Först i tredje set blev det riktigt spännande, och då klev Örkelljungalånet Andreas Fröjd, 41, in i handlingen på allvar – även han i sin första match i Vindrarpströjan.
– Jag har aldrig spelat med John som passare förut. Det tar ju ett tag att komma in i det. Men i slutet passade han mig i stort sett hela tiden, säger Fröjd.

Efter utklassningen i andra såg Vindrarp inledningsvis ut att ha koll även på tredje setet och hade halvvägs hela tiden haft ledningen med ett par tre bollar.
Då vände gästerna på steken, och när hemmalaget tog time out vid 18-21 luktade det långkörare i Våxtorpshallen.
– När man leder med 2-0 så ska man "bara" gå in och vinna tredje set också, men det är inte så bara, säger John Nilsson.
Upphämtningen satte dock högsta fart, och firma Nilsson/Fröjd stod för mycket av arbetet.
Nilssons passar gick gång efter annan till Fröjd, och från 19-22 fick poäng på poäng sättas efter 41-åringens namn.
När Fröjd smashade in 24-24 och därmed räddade Falkenbergs första setboll hade han stått för fyra av Vindrarps senaste poäng.
Nästa setboll (25-26) servade Falkenberg bort, och när de för tredje gången fick chansen var Fröjd än en gång där och förstörde festen.
Som grädde på moset fick han dessutom dunka in såväl 29-28 som 30-28 och därmed säkra Vindrarps tredje 3-0-seger i vårettan.
Det innebär samtidigt att Vindrarp efter att halva serien är spelad nu också passerade Falkenberg B och tog över förstaplatsen.

Huruvida det blir en fortsättningen eller ej för Fröjd i Vindrarpströjan är än så länge osäkert.
Så länge han inte spelat i ÖVK efter den 31 januari är det fritt fram för Vindrarp att låna honom.
– Det är lite osäkert om hur det blir. Lenny Hansson som också spelar på högerkanten fick spela i söndags. Det är upp till tränare, säger Fröjd som var den som kontaktade Vindrarp för att söka speltid.
– Spelar jag inte i Örkelljunga så spelar jag gärna här, säger Fröjd som redan i höstas gjorde ett inhopp för VVK borta mot Lund.


FLER NYHETER PÅ
Jansson undrar...
Beckham tände OS-elden i förra veckan. Inför detta undrar Jansson hur många medaljer media kommer kosta våra tävlande.  

Hur många medaljer har media kostat oss?

Hur många medaljer har media kostat oss?
Christoffer Sahlström har ratten i ett stadigt grepp när "gasaren" Niclas Hansen drar på genom kurvan ute på gokartbanan i Blåkulla.  

Här körs så nerverna dallrar

En rökpuff av kantgruset under slutvarvet blev det när Christoffer Sahlström rattade en gokart ute på Blåkullabanan på söndagen.Kanske var det därför han inte ville åka igen.
Carl Åke Hansson menar att det finns banor som passar alla under O-ringen – så länge man vet att hålla kartan åt rätt håll.  

Vill ta nybörjarna till O-ringen

Går det att börja träna orientering nu och ändå vara med på O-ringen i Halmstad om två månader? Självklart, tycker Laholms IF OK.
Ränneslövs Visar Demaj försöker rycka förbi Norvallaförsvararen Mikael Samuelsson i matchen lagen emellan på Björkvallen. Matchen slutade med Norvallaseger med 1-0.  

Bottennapp för chanslöst Ränneslöv

Ränneslöv hade chansen att klättra från sin tiondeplats i tabellen om laget besegrade tabellåttan Norvalla hemma på Björkvallen under lördagen.Det misslyckades helt för hemmalaget.
Kajsa Persson och Ida Andersson försvarade Våxtorps färger i junior-SM-bordtennisen i Korsbackahallen i Kävlinge.  

Försvarade Våxtorps färger i JSM

Ida Andersson kom med som reserv, men tog sig till A-slutspelet. Kajsa Persson var direktkvalificerad, men fick nöja sig med B-slutspel.
En symbolisk bild på Francois Hollande, Barack Obama med ryggen mot Angela Merkel. Foto: Scanpix

Spenderarbyxor på

Signalen från G8-länderna är efter helgen möte att Eurokrisen bör mötas med spenderarbyxor på.
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Tipsa via MMS
Läs våra bilagor