Doc Lounge med fokus på ensamma flyktingbarn

Av Pernilla Nielsen Negrén, 0704-14 26 23, pernilla.nielsen-negren@skd.se 10 OKTOBER 2011 01.30

Hur det är att vara ensamkommande flyktingbarn och att kämpa för ett nytt liv i Sverige är temat när Doc Lounge och Moriskan går samman för en kväll.

– Vi kommer att premiärvisa filmen Gerillasonen som är gjord av Zanyar Adami som kom ensam till Sverige från Kurdistan som femåring. Men filmen handlar inte enbart om hans upplevelser utan också om hans pappa som lider av posttraumatisk stress.
Det berättar Kjersti Greger, projektledare för Doc Lounge, som den 11 oktober går samman med Moriska paviljongen i ett arrangemang som kretsar kring hur det är att vara ensamkommande flyktingbarn samt hur man hanterar en vardag med minnen från traumatiska krigsupplevelser.
– Att vi flyttar till Moriskan handlar om att vi vill nå andra målgrupper som inte brukar komma till våra kvällar på Babel, säger Kjersti Greger som tror att arrangemanget kommer locka en större publik än en vanlig filmkväll.

Filmens två regissörer Zanyar Adami och David Herdies kommer att vara på plats vid premiärvisningen som följs av diskussioner på ämnet. Psykolog Aras Salih från Röda Korsets traumacenter i Malmö kommer också att vara med och dela med sig av sina erfarenheter.
Filmen Gerillasonen inleds när Zanyar Adami själv väntar sitt första barn och tankarna börjar vända tillbaka till den egna barndomen då han lämnades på ett plan till Sverige medan föräldrarna stannade och kämpade för ett nytt Iran.
Zanyar Adami gräver bland minnena men framför allt är det pappa Tahers minnen han vill åt. Pappan själv har dock gjort allt för att glömma minnena från tortyrkammaren, strider med gerilla liksom valet att lämna ifrån sig sonen.
I takt med att fostret växter i sambons mage ju större blir Zanyar Adamis behov att försöka förstå pappans val. Beslutet tas att gemensamt åka till Kurdistan och till barndomens bergsområde där pappan kämpade för sitt folks frihet.

Fotnot: Doc Lounge föddes i Malmö 2006 ör att skapa en levande mötesplats med fokus på dokumentärfilmen. Vanligtvis är det på Babel varje tisdag klockan 19 som klubben håller till.


FLER NYHETER PÅ
Malmöeleven Mattias Axelsson har praktiserat på BUFF:s kontor under hela läsåret. I dag följer han med BUFF-delegationen till Cannes. Filmaren Stefan Berg jobbar också med projektet BUFF för alla och följer Mattias och hans gruppkamrater under läsåret.  

Cannesfestivalen nästa för Mattias

Sedan augusti har han två dagar i veckan haft praktik på BUFF:s kontor där han jobbat med olika aspekter av festivalen. I dag far han tillsammans med BUFF:s delegation till Cannesfestivalen.
Eurovision Song Contest
"Jag har alltid jobbat mycket, men det här! Jag var på efterfesten efter Globen, men så fort kamerorna stängdes av så kramade jag de som jag har jobbat med och drog hem för jag visste att jag skulle upp och jobba dagen efter", säger Loreen som förbereder sig för sitt uppträdande i schlager-EM i Azerbajdzjan.  

Loreen fokuserar helt
på sin show

Anbuden haglar, men Loreen tar det kallt. Inför schlager-EM i Azerbajdzjan låter hon utländska medier vänta och ägnar all kraft åt sitt stundande framträdande. Allting måste sitta perfekt.
Samuel Johansson och Elias Bjerstedt är Emmett, som släpper sin debutskiva på onsdag.  

Mer stämning än sväng för Emmett

De inledde sin karriär med att ta sig till riksfinal i musiktävlingen Musik Direkt. Nu släpper Kristianstadskillarna sitt självbetitlade debutalbum.
David Lindgren slog igenom i Melodifestivalen i våras. Nu släpper han sitt debutalbum "Get started".  

David Lindgren lever drömmen

I och med Melodifestivalen har han fått det stora genombrott han så länge drömt om. Men albumaktuelle David Lindgren väljer att skynda långsamt.
Frida Andersson, Therese Kvist och Dennis Nilsson är Moomsteaterns skådespelarelever. Styra med tassar är deras exampensprojekt innan de går in i en ettårig praktik på teatern.  

Elever från tre håll
i unikt samarbete

Den 12 maj är det premiär för pjäsen "Styra med tassar".
25-årsjubileum för Wanås Skulpturpark
Marika Wachtmeister, Elisabeth Millqvist och Mattias Givell.  

"Jag ser att min baby
kan leva vidare"

En utställning skulle det bli, inte mer. Nu firar Wanås Skulpturpark 25-årsjubileum och har listats som en av världens fem bästa skulpturparker.
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor