BÅSTAD. – Det gäller att våga ta risker som entreprenör. Ibland åker man på en snyting och ibland får man en kram.
Det säger Bjärebon Erik Paulsson som står bakom byggjätten Peab och ett hundratal andra små och stora företag.
Som belöning för sina framgångsrika nya företag fick Katarina Johansson och Vibeke Billing en eftermiddag med Båstads egen entreprenörsguru.
De båda företagarna, Johansson verksam med Hälsans hus i Båstad och Billing med sängklädsföretaget Beach House i Ängelholm, utsågs till Erik Paulsson-stipendiater i våras och fick då prissumman på 50 000 kronor var. I fredags var det dags för andra delen av belöningen: En chans att utbyta tankar och erfarenheter med mannen bakom stipendiet. I år delades det ur för andra gången och det instiftades för att gagna kunskapsöverföring över generationsgränserna, berättar värden Bo Nilsson.
Men först pratade Paulsson publikt inför stipendiaterna och ett antal gäster i Båstads Företagsby
Han berättade att han startade sitt första företag för 52 år sedan, efter att han och brodern Mats tagit reda på vad folk i hembyn efterfrågade. Det innebar att han fick syssla med renhållningsarbetet bland mycket annat.
– Fantasi, inspiration, relationer med människor och glädje, det är viktiga saker för entreprenören.
Brödernas mamma höll i bokföringen de första åren och förmanade dem när affärerna inte gick ihop.
– Men vi har ju så himla kul! utbrast då den unge Erik.
Arbetsglädjen har sedan dess fått honom att bygga upp företag med cirka 20 000 anställda.
LT: Du nämnde mod. Vilken är din galnaste satsning?
– Att vi lät Gunnar Sträng, du vet den gamle finansministern, övertala oss att ta över Norrviken. Det har aldrig gått att få upp volymerna där.
Men nu vill Paulsson bygga en ny stadsdel i Båstad på en del av området. Dock har en liten fridlyst vattensalamander kommit i kläm under bygget, tycker länsstyrelsen som anmält Norrvikens trädgårdar för brott mot artskyddsförordningen. De byggansvariga anser sig ha stöd för bygget i ett regeringsbeslut från 2008, och man ämnar fullfölja planerna, enligt Paulsson.
Laholms kommun har en enorm naturtillgång – Sveriges längsta sandstrand. Dyner och strandängar följer den mjukt rundade Laholmsbukten i 12 kilometer. En inbjudande miljö för sol och bad, men också för naturupplevelser, rekreation & motion.
Problemet
…är att det är tillåtet att köra och parkera motorfordon på stranden. Det medför stora negativa konsekvenser för alla som söker avkoppling och naturupplevelser men också för möjligheterna att utveckla Laholm som turistmål och vända den negativa befolkningsutvecklingen.
Strandmiljö Laholm arbetar för en naturlig strand och har förslag på lösningar som kan göra den lätt att nå för alla besökare – med eller utan bil.
Vi arrangerar också vandringar och exkursioner, både i egen regi och tillsammans med andra föreningar och organisationer.
Hemsida: www.strandmiljolaholm.se
Kontaktperson: Gunvor Petersson
Adress: gunvor.petersson@strandmiljolaholm.se

Missa inte vår kompletta tv-guide!
Alla föreningar »