Det finns många frågetecken kring den islamiske fundamentalist som sprängde sig själv i luften i centrala Stockholm på lördagen.
Sverige har i dag en omfattande underrättelseverksamhet som syftar till att upptäcka och förhindra terrorattentat. Metoderna är avancerade alltifrån spaning till elektronisk övervakning. Dessutom sker det i nära samverkan med andra länders underrättelsetjänster.
Ändå lyckades den unge mannen nästan med sitt uppsåt som av allt att döma var att begå ett massmord i Stockholms av människor överfulla centrum under den hektiska julhandeln.
Varför har inte säpo upptäckt att den dödade mannen var en potentiell terrorist? Han har enligt uppgift varit aktiv på internet med sina fundamentalistiska åsikter. Dessutom skall han ha kastats ut från ett islamistiskt center i engelska Luton där han var bosatt.
Det brukar hävdas att vi lever i ett övervakningssamhälle. I så fall är det ett som inte är effektivt när det behövs.
En helt annan fråga i anknytning till terrorförsöket i Stockholm är regeringens senfärdighet att reagera officiellt. Det gick nitton timmar innan statsministern uttalade sig vid en pressträff. Långt tidigare tycks det ha stått klart att sprängningen kunde ha terrorkoppling. Även om landets statsminister inte skall förhasta sig behöver han inte agera med en snigels hastighet.

Missa inte vår kompletta tv-guide!