RSS

SD-politiker visade upp sig

Av Hans Bengtsson 5 JULI 2010 00.09 (UPPDATERAD 6 juli 12.45)

På måndagen visade sig Sverigedemokraterna upp sig för Laholm. En lokal, en regional och en rikskandidat höll torgmöte på Stortorget.

Ewa Ridén toppar den lokala SD-listan och har bott i kommunen i ett par år, men har inte tidigare varit aktiv i partiet:
– De raggade upp mig eftersom jag sympatiserar med Sverigedemokraterna, säger Ewa Ridén.

Hon har inte satt sig så väl in i den lokala politiken men har synpunkter på vindkraften och dess möjliga inverkan på turismen i inlandet.
– Som inflyttad ser man nog andra möjligheter än de som bott länge på orten, säger Ridén.
Torgmötet var det första i en turné som Sverigedemokraterna gör i länet.
I övrigt talade Richard de Garay från Halmstad om sjukvårdsfrågor och riksdagskandidaten Carina Herrstedt från Landskrona om partiets kärnfrågor, hårdare straff för brottslingar och minskad invandring.

Publiktillströmningen var tämligen begränsad med de Sverigedemokrater som delade ut flygblad på torget upplevde att många var intresserade av informationen.


FLER NYHETER PÅ
Friidrottsbråk
EAI:s vice ordförande Gert-Åke Hansson, ordförande Börje Hägg, samt föreningens Karl-Gustav Holmgren och Susanne Justesen har fått nog av svikna löften om Ekevallas inomhushall och upprustningar.  

Ekevallas förfall får
friidrottarna se rött

Trots många löften och politiska beslut händer ingenting med nödvändiga upprustningar och bygget av en ny inomhushall.
Rättegången mot serieskytten
Peter Mangs.  

Mangs talade om
vapen och kontroll

I övrigt var det "inga kommentarer" som gällde.
Ronny Jönsson lyssnar på Johanna Larsson (till vänster) och Hanna Pålsson i den "tysta" studion på Blankan. På veckorna används studion bland annar av Vuxenskolan som håller rockverkstad.  

Blankan laddar för invigningsfest

Från rivningshotat hus till nyrenoverad fritidsgård. Det har tagit några år, men nu är den "nya" Blankeredsgården i Knäred redo att invigas.
Strandmiljö Laholm

Laholms kommun har en enorm naturtillgång – Sveriges längsta sandstrand. Dyner och strandängar följer den mjukt rundade Laholmsbukten i 12 kilometer. En inbjudande miljö för sol och bad, men också för naturupplevelser, rekreation & motion.
Problemet
…är att det är tillåtet att köra och parkera motorfordon på stranden. Det medför stora negativa konsekvenser för alla som söker avkoppling och naturupplevelser men också för möjligheterna att utveckla Laholm som turistmål och vända den negativa befolkningsutvecklingen.
Strandmiljö Laholm arbetar för en naturlig strand och har förslag på lösningar som kan göra den lätt att nå för alla besökare – med eller utan bil.
Vi arrangerar också vandringar och exkursioner, både i egen regi och tillsammans med andra föreningar och organisationer.

Hemsida:

Kontaktperson: Gunvor Petersson

Adress: gunvor.petersson@strandmiljolaholm.se

Vill du och din förening synas här? Kontakta Johanna Sjödin Andersson: johanna.sjodinandersson@laholmstidning.se,
0430 - 73720!
Vi söker fler spännande bloggare! Är du en av dem?
Kontakta Sanna Trygg, sanna.trygg@skd.se
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läsarnas Laholm: Dina bilder och åsikter!
Läs våra bilagor