Resenärer strömmar till färjorna

Av Kristina Davidson 16 APRIL 2010 11.01 (UPPDATERAD 19.54)

De inställda flygen på grund av vulkanutbrottet fick strandsatta resenärer att fylla färjorna. På TT-Line i Trelleborg har man under det senaste dygnet varit nerringda av folk från båda sidorna av Östersjön som vill boka en färjetur. På natturerna har man också accepterat även icke bilburna resenärer.

–Jag tror aldrig att vi har haft en sånt tryck på bokningen någonsin. Vi fick sätta in extrapersonal redan i torsdags kväll för att kunna hantera anstormningen av alla som hörde av sig, berättar Lars Ekelund, koordinator på TT-Line.

Under torsdagskvällen tog också rederiet beslutet att öppna den två nattliga avgångarna med färjorna Nils Dacke och Robin Hood även för gående resenärer. Det beslutet kvarstod även under fredagskvällen.

– Det har ringt nästan desperata resenärer ända från Norrland och en del som har suttit på tåg i Tyskland och ville ha hjälp med att komma över. En del har kört genom landet för att kunna ta sig ut i Europa via Trelleborg. säger Lars Ekelund.

Direkt när bokningen öppnade på fredagen fortsatte anstormningen. TT-personalen jobbar febrilt för att hjälpa till och ordna lösningar så att resenärerna kan ta sig till Travemünde och Rostock för att nå färjorna.

– Än finns det platser kvar på fredagens avgångar men fortsätter efterfrågan lär det bli tufft om platserna. På lördagen ser det ut som om trycket har lättad och det är gott om platserna både till och från Rostock och Travemünde. De senaste avgångarna på lördagen har vi dock bara ett fåtal platser kvar, säger Lars Ekelund.


LÄS MER
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Ronny Jönsson lyssnar på Johanna Larsson (till vänster) och Hanna Pålsson i den "tysta" studion på Blankan. På veckorna används studion bland annar av Vuxenskolan som håller rockverkstad.  

Blankan laddar för invigningsfest

Från rivningshotat hus till nyrenoverad fritidsgård. Det har tagit några år, men nu är den "nya" Blankeredsgården i Knäred redo att invigas.
Blott 14-åriga Laureta Hajra var en av många spelare hos Kornhult/Hishult som gjorde bra ifrån sig i DM-matchen mot BK Astrio. I slutminuterna var "Leta" den i hemmalaget som kom närmst att spräcka nollan.  

Årets bästa insats räckte inte mot Astrio

Det finns olika sätt att åka ur DM på. Kornhult/Hishult ställdes mot division 2-klubben BK Astrio och gjorde säsongens hittills bästa match.
Modesty Sofronenkoff, i mitten, är initiativtagare till Viltsnok, den alternativa konstrundan som kompletterar Konstliv.  

En konstrunda där alla får vara med

99 konstnärer som inte är med i Konstliv kommer under helgen att ha en egen alternativ konstrunda, Viltsnok.
De 34 trialcyklisterna brottades med Peter Rishedes bansättning på det blöta underlaget. Totalt skulle sju sektioner köras tre gånger vardera, var och en med en maxtid på två minuter.

Blöt trialfest på Hawkhills

Trots regn och rusk kunde den första SM-deltävlingen i trial avgöras i skogarna norr om Knäred.Imponerade mest gjorde Örby-Svansjös Björn Levin som trots vätan bara drog på sig tre prickar av maximala 105.
Under helgen avgjordes den andra allsvenska voltigeomgången på Ekbanksgården i Ahla. Både Laholms voltige och Caprifolen voltige fick framskjutna placeringar.  

Bra uppladdning inför NM

Årets andra allsvenska voltigetävling anordnades i helgen på Ekbanksgården i Ahla. Både Laholm och Caprifolen förekom flitigt i startlistan.
Eurovision Song Contest
"Jag har alltid jobbat mycket, men det här! Jag var på efterfesten efter Globen, men så fort kamerorna stängdes av så kramade jag de som jag har jobbat med och drog hem för jag visste att jag skulle upp och jobba dagen efter", säger Loreen som förbereder sig för sitt uppträdande i schlager-EM i Azerbajdzjan.  

Loreen fokuserar helt
på sin show

Anbuden haglar, men Loreen tar det kallt. Inför schlager-EM i Azerbajdzjan låter hon utländska medier vänta och ägnar all kraft åt sitt stundande framträdande. Allting måste sitta perfekt.
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor