Den begärda artikeln hittades inte! Uppdatera din webbläsare eller gå tillbaka. (SF,20100312,TTUTRIKES,103129992,AR).
Den begärda artikeln hittades inte! Uppdatera din webbläsare eller gå tillbaka. (SF,20100312,TTUTRIKES,103129992,AR).
FLER NYHETER PÅ
Bakom namnet Sannettes Café finns Sanna Berg och Anette Alfredsson. Sanna är Anettes dotter och på måndag slår det upp dörren till kaféet för första gången.  

Gamla Sandys blir
modernt 50-talskafé

Förvandlingen är total av kaféet på Järnvägsgatan i Tyringe. Väggar har slagits ut och ljus släppts in.
Peter Callesen vid ett av sina senaste alster, Distant Wish, som han menar visar på det tragikomiska med kolibrin och blomman som aldrig når varandra. Foto: Annika Johansson

Papperskonst på hög nivå

Det första som slår en när man äntrar det stora utställningsrummet på Mjellby konstmuseum är att allt är så vitt. Men Peter Callesens papperskonst är allt annat än oskyldig.
Christina Jönsson vill att kommunen, som ansvarar för parkeringen vid Magasinsgatan, sätter upp övervakningskameror samt tar bort buskarna så att insynen ökar.  

"Sätt upp övervakningskameror"

Christina Jönsson har tre gånger fått skador på sin bil på pendlarparkeringen vid Resecentrum. Nu vill hon att kommunen sätter upp övervakningskameror samt ökar insynen på parkeringen.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!