"Livet blir aldrig detsamma"

Av Charlotte Lundqvist 10 MARS 2010 14.48

Lars Vilks tuschteckning av profeten Muhammed som rondellhund fortsätter att väcka ont blod.

 

Texten är ett utdrag ur ett längre hemma hos-reportage som publiceras i Skånskans söndagsbilaga och lördagens upplaga av Norra Skåne.

Sju personer greps på tisdagen i Irland för att ha planerat en mordkomplott. Ytterligare en person greps på onsdagen i USA. Skånska Dagbladet har hälsat på hos konstnären Lars Vilks och tagit sig en titt på den omdebatterade tavlan.

På ytterdörren hänger en keramikskylt med inskriptionen Lars Vilks. På andra sidan möter en rufsig man i tjocka tröjor. Elementen är avstängda och hallen iskall. Vi får behålla jackorna på tills vi kommer in i vardagsrummet.

De senaste åren har Vilks kommit att förknippas med en teckning av profeten Muhammed som rondellhund. Den har väckt både uppståndelse och förargelse bland muslimer runt om i världen.

Teckningen sitter inramad ovanför soffan. Bredvid hänger en tavla med texten Lars Vilks 1946-2007. Den har en kollega gjort som en kommentar till mordhoten Lars Vilks nu tvingas leva med.
– På något sätt är det sant, livet blir aldrig detsamma efter ett dödshot, säger Lars.
Numera sover han i soffan i vardagsrummet för att bättre kunna höra om det kommer någon. Ett täcke ligger hopknölat i ena änden och på soffbordet ligger ett visitkort med direktnummer till säkerhetspolisen.
Huset ligger ensligt invid landsvägen och det är en bra bit till närmsta granne.
– Man får ha viss vaksamhet när man hör något. Jag har lärt mig reagera på oväntade ljud, säger Lars.

Efter attacken mot danska Muhammedtecknaren Kurt Westergaard i januari fick han en påminnelse om att han fortfarande måste ta hoten på allvar. En 100-årig yxa i hallen väntar på den som försöker ta sig in objuden och uppför trappan har han inrett ett litet skyddsrum. En tjock trädörr och en säng att barrikadera sig med ska hindra våldsmän från att ta sig vidare.
– Det är här det kommer att avgöras.
Att flytta kommer inte på fråga. När han hyrde huset var närheten till livsverket Nimis det avgörande. Brädslottet behöver pysslas om dagligen och han räknar med att han gått den svårtillgängliga stigen nedför slänten ungefär 6 000 gånger. Det ingår i de dagliga rutiner han sällan avviker ifrån.


FLER NYHETER PÅ
Ronny Jönsson lyssnar på Johanna Larsson (till vänster) och Hanna Pålsson i den "tysta" studion på Blankan. På veckorna används studion bland annar av Vuxenskolan som håller rockverkstad.  

Blankan laddar för invigningsfest

Från rivningshotat hus till nyrenoverad fritidsgård. Det har tagit några år, men nu är den "nya" Blankeredsgården i Knäred redo att invigas.
Blott 14-åriga Laureta Hajra var en av många spelare hos Kornhult/Hishult som gjorde bra ifrån sig i DM-matchen mot BK Astrio. I slutminuterna var "Leta" den i hemmalaget som kom närmst att spräcka nollan.  

Årets bästa insats räckte inte mot Astrio

Det finns olika sätt att åka ur DM på. Kornhult/Hishult ställdes mot division 2-klubben BK Astrio och gjorde säsongens hittills bästa match.
Modesty Sofronenkoff, i mitten, är initiativtagare till Viltsnok, den alternativa konstrundan som kompletterar Konstliv.  

En konstrunda där alla får vara med

99 konstnärer som inte är med i Konstliv kommer under helgen att ha en egen alternativ konstrunda, Viltsnok.
De 34 trialcyklisterna brottades med Peter Rishedes bansättning på det blöta underlaget. Totalt skulle sju sektioner köras tre gånger vardera, var och en med en maxtid på två minuter.

Blöt trialfest på Hawkhills

Trots regn och rusk kunde den första SM-deltävlingen i trial avgöras i skogarna norr om Knäred.Imponerade mest gjorde Örby-Svansjös Björn Levin som trots vätan bara drog på sig tre prickar av maximala 105.
Under helgen avgjordes den andra allsvenska voltigeomgången på Ekbanksgården i Ahla. Både Laholms voltige och Caprifolen voltige fick framskjutna placeringar.  

Bra uppladdning inför NM

Årets andra allsvenska voltigetävling anordnades i helgen på Ekbanksgården i Ahla. Både Laholm och Caprifolen förekom flitigt i startlistan.
Eurovision Song Contest
"Jag har alltid jobbat mycket, men det här! Jag var på efterfesten efter Globen, men så fort kamerorna stängdes av så kramade jag de som jag har jobbat med och drog hem för jag visste att jag skulle upp och jobba dagen efter", säger Loreen som förbereder sig för sitt uppträdande i schlager-EM i Azerbajdzjan.  

Loreen fokuserar helt
på sin show

Anbuden haglar, men Loreen tar det kallt. Inför schlager-EM i Azerbajdzjan låter hon utländska medier vänta och ägnar all kraft åt sitt stundande framträdande. Allting måste sitta perfekt.
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor