Sjukhuset tvingas dra
ner med 450 miljoner

10 MARS 05.00

Skånes universitetssjukhus (SUS) klarar inte sin budget för 2010. Enligt prognosen saknas 450 miljoner som måste sparas in. Det motsvarar nästan 5 procent av den totala ramen.

– Det finns ingen möjlighet att vi klarar detta med den personalstyrka vi har i dag, säger Barbro Hallén Sjöberg, biträdande sjukhuschef.

I första hand ska neddragningen ske med hjälp av naturliga avgångar, fortsätter hon.
Enligt Barbro Hallén Sjöberg har sjukhusledningen ingen färdig plan för hur den ska skära 450 miljoner i kostnaderna. Det är en gigantisk summa med tanke på att hela SUS ram uppgår till tio miljarder.
– Jag kan inte svara på hur det här ska gå till. Vi ska ha möten kring detta varje vecka då vi ska diskutera vad vi kan göra, säger hon.

Ytterst är det regionledningen som är ansvarig för ekonomin. Det är den som bestämmer budgeten. Jerker Swanstein (M), regionstyrelsens ordförande, vill emellertid inte prata om det prekära läget.
– Jag har inga kommentarer. Vi för en dialog med sjukhusledningen. Det gör vi direkt med de berörda. Men vi har svårigheter. Det är en akut situation som är besvärlig, säger han.

Problemet för Skånes universitetssjukhus och i viss mån sjukhusen i Helsingborg och Kristianstad är att de har utsetts till akutsjukhus samtidigt som strömmarna av patienter som söker akut bara ökar. Det är en trend som har pågått i flera år.

Politikerna kompenserar inte för den ständiga ökningen, utan bestämmer på förhand att en viss mängd vård ska produceras.
– Vi har ett stort inflöde av akuta patienter, men vi får inte mer pengar än vad vi har uppdrag för, säger Barbro Hallén Sjöberg.

Samtidigt har sjukhusen i Malmö och Lund kvar uppdraget att erbjuda högspecialiserad vård, som också är mycket kostsam. Den billigare vården, med ingrepp och behandlingar som kan planeras, har de senaste åren flyttats ut till mindre enheter som Landskrona och Trelleborg.

Systemet gör att SUS kan ha slut på pengar redan i november. Då har den mängd vård utförts som politikerna budgeterat för.
– Men klinikerna fortsätter ändå att producera vård. De har etiska hänsyn att ta med i beräkningen och kan inte säga till patienterna att de ska vänta till januari, säger Per Längby, mediestrateg på SUS.

Barbro Hallén Sjöberg håller med.
– Det är ett jättesvårt
dilemma. Det enda jag kan säga är att vi måste se till att arbeta smartare och försöka hålla budget, säger hon.


Bakgrund

De senaste åren har sjukhusen fått dra ner sina kostymer i flera omgångar. 2007 lade ledningen ett sparbeting på 210 miljoner för Universitetssjukhuset i Lund.

Året därpå, 2008, kom ett nytt på 190 miljoner trots att sparkravet från 2007 inte kunnat genomföras fullt ut.
MAS i Malmö fick samtidigt besked om att 190 miljoner skulle dras in.

Hösten 2009 hade de båda sjukhusen tillsammans ett underskott på 400 miljoner. Sammanslagningen skulle råda bot på detta.

Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Övre raden: Sonja Norden, Osby, Bertil Nilsson, Hästveda, Nancy Wiberg Huestis, New York, Gösta Nilsson, Hästveda, Sonja Nilsson, Hästveda och Peter Nilsson, Hästveda. Nedre raden: Lars Tyrberg, Bjärnum, Astrid Tyrberg, Bjärnum, Sandie Wiberg Koltzau, New York, Thomas Bruno, Hässleholm samt Victoria Stenshammar, Hässleholm.

I Josefs fotspår

1905 lämnade Hanna Sjödin Wiberg Hästveda för en framtid i USA tillsammans med familjens samtliga åtta barn.
Magnus Esbjörnsson, överläkare på strokeenheten på Hässleholms sjukhus, kan nu bedöma strokepatienter på distans från sin dator med hjälp av den nya tekniken, som bygger på videosamtal.  

Expert bedömer
stroke på distans

Hässleholm först i Sverige med tekniken
Förarna är fortfarande oroliga, gripandet ses ändå som en stor lättnad, menar Bo-Eric Andersson, skyddsombud på Arriva.  

"Varför vill någon
skjuta på oss"

Det var den stora frågan i fikarummet hos de beskjutna chaufförerna.
20:00 Sverige-San Marino
Kim Källström och Sebastian Larsson spelar från start medan skadedrabbade Anders Svensson och Johan Elmander börjar på bänken.  

Följ matchen live

LaholmsTidning.se direktrapporterar ikväll från Zlatans återkomst till Malmö och Swedbank Stadion.
20:00 Sverige-San Marino
Kim Källström och Sebastian Larsson spelar från start. Skadedrabbade Anders Svensson och Johan Elmander börjar på bänken.  

Följ matchen live

NorraSkåne.se direktrapporterar ikväll från Zlatans återkomst till Malmö och Swedbank Stadion. Kommentarer 1 kommentar
Stina Berglund och Ann-Christin Magnusson visar upp det varierande utbud av barnböcker som finns på huvudbiblioteket. Foto: Lars-Åke Englund

Laholms bibliotek är bäst på barnböcker

Flest barnböcker i länet, det kan Laholms kommuns bibliotek stoltsera med.Dessutom drar den nya bokbussen många besökare.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!