Halmlada brann ned

Av Elisabeth Pettersson/NA Media 9 FEBRUARI 03.53

En lada i Kumlatofta utanför Sjöbo totalförstördes i en brand i natt.

Larmet om branden i ladan kom in vid halv fyratiden. Kort därpå uppgavs ladan var övertänd. Byggnaden gick inte att rädda, den brann ned till grunden.

Ingen människa eller något djur kom till skada. Ladan användes till att förvara halm i. Räddningstjänsterna från Veberöd och Sjöbo ryckte ut på branden. Vid halv femtiden hade Veberöds räddningstjänst lämnat brandplatsen och återvänt till stationen. Sjöbos räddningstjänst var då fortfarande kvar och arbetade med eftersläckningen, men strax innan sju på tisdagsmorgonen hade alla styrkor lämnat platsen.

Orsaken till branden är inte känd.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
De nya plaströren ska förhoppningsvis göra så att det inte blir så svåra källaröversvämningar i Åkarpshusen vid eventuella störtregn i framtiden.
De nya plaströren ska förhoppningsvis göra så att det inte blir så svåra källaröversvämningar i Åkarpshusen vid eventuella störtregn i framtiden.

Villor ska slippa översvämningar

Nu förstärks avloppsnätet vid Sockervägen i Åkarp.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop