"Viktiga frågor"

Av Henrik Lindahl 9 FEBRUARI 02.00

På plats under kvällen fanns bland andra Bertil och Gull-Britt Lindahl från Löberöd. De tyckte mötet var bra.

–Det var intressanta och viktiga saker som togs upp. Till exempel det här med räddningstjänsten, det gäller inte minst oss som bor i ytterkanten av kommunen, säger Bertil Lindahl.
Mer tid för ensamma gamla människor är också viktigt, tycker Gull-Britt Lindahl.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Thomas Uhrbergs V75-tips
Lutfi Kolgjini (bilden) och Raja Mirchi vinner sjätte avdelningen i Jägersros V75-omgång – allt enligt Thomas Uhrberg!

Raja Mirchi given spik

Raja Mirchi (avd 6) är Thomas Uhrbergs stora bank i Jägersros V75-omgång. Nu Nu Hill (avd 2) är, missräkningen senast till trots, hans andra singelstreck.
Kullens kung, Raja Mirchi, kommer ut som favorit i ett stort treåringslopp inom V75 på Jägersro. Om Lutfi Kolgjinis häst sköter sig kan nog knappast någon av de övriga hota honom.

Storhelg väntar på Jägersro

De stora loppen avlöser varandra och efter Bergsåker med sitt Sundsvall Open Trot är det Malmö och Jägersro som tar över. V75-omgången på lördagen följs sedan upp på söndag med bland annat Derbyt.
DD fredag
Svante Båth kör inte lopp numera men årets upplaga av ”Upp till bevis” vann han i alla fall. Det är ett lopp för tränare som normalt inte kör lopp. Under fredagen kan han få njuta av en tränarseger i DD-1.

Båths häst är inte någon Toker

Svante Båth tränar Mellby Toker (DD-1) som såg fin ut senast och ses med toppchans vid Umåkers fredagstrav.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!