Snö kan bli en livsfara

Av Anders Isberg 8 FEBRUARI 18.38 (UPPDATERAD 18.43)

Brandmännens möjligheter att rädda liv försvåras av snön. Räddningstjänsten Syd slår larm om att många fastighetsägare och kommunernas gatukontor slarvar med snöröjningen och glömmer bort att hålla brandvägar framkomliga.

Markus Johansson, informatör på Räddningstjänsten Syd, berättar att problemet är särskilt stort i Malmö. I förra veckan var situationen besvärlig även i Lund, men sedan dess har snöröjningen blivit bättre i universitetsstaden.

Även i Eslöv, Kävlinge och Burlöv har det funnits brister.
– Vi gör områdeskontroller kontinuerligt och då har vi noterat att många brandvägar har varit snöfyllda, säger Markus Johansson.

Särskilt stort är problemet när det gäller uppställningsplatser för höghöjdsfordon i närheten av höghus.
– Det finns en stor risk att våra höghöjdsfordon, som är inriktade på livräddning, inte kommer till, säger Markus Johansson.

Han förklarar att räddningstjänsten regelbundet har en dialog med fastighetsägarna och gatukontoren, men att snömängderna och den långvariga kylan har lett till omfattande brister.
– När vi uppmärksammar att brandvägar inte är framkomliga gör vi direkt en återkoppling till fastighetsägarna, men det bästa är ju om det sköts från början, säger Markus Johansson.
Hittills har brandmän i sydvästra Skåne inte blivit stoppade av snön i ett akut läge, men risken finns.
Räddningstjänsten uppmanar även fastighetsägarna att ta bort istappar som kan utgöra en olycksrisk för förbipasserande.


LÄS MER
Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Bertil Johansson med det annorlunda valmanifest som landar hos kommuninvånarna på tisdag. FOTO:Ulf Matson

Valmanifestet det blir bråk om

Satirteckningar blir deras vapen Kommentarer 1 kommentar
Nicki Hagström får ofta vänta på bussen mellan hemmet utanför Våxtorp och skolan i Laholm.Foto: Hans Bengtsson

Stort missnöje med nya skolskjutsarna

Politiker begär att Länstrafiken åtgärdar förseningar
Catarina Dahlöf, landstingsdirektör, och blivande regiondirektör, berättar om kampanjen som ska ge hallänningarna kunskap inför valet till regionfullmäktige.  

Vill visa vikten av att välja

Satsar 700 000 kronor på information om nya Region Halland inför valet.
Bandykamperna mellan Sjöalt och Oskarström är klassiska och nu ser det ut som om kommunens bandyentusiaster kommer att få se bandy i Sjöalt i vinter också. FOTO: Linda Weinstock/Arkiv

Bandyn lever i Sjöalt i vinter

Turerna har varit många men bandyentusiasterna i kommunen kan vara lugna.Det blir bandy på Sjöalts konstgjorda damm i vinter också om vädret tillåter.Vad som händer sedan är däremot osäkert.
- När vi började höll arbetet med den nya fritidsgården på och New City Laholm fick stipendium av kungen. Det var en morot att vi var så rätt i tiden, tycker Caroline Ugglesjö och Minela Secic som skrivit en uppsats om integration i Laholm. Foto: Hans Bengtsson

Uppsats tog dem över gränsen

Integration är inte bara temat för deras uppsats. Det är också ett ord som beskriver vad uppsatsförfattarna genomgått under arbetet.
Efter DM-semifinalvinsten mot HBP i mars har väntan på finalen mot Team Drott blivit lång. I kväll är det dock dags, och för HK Hök blir det samtidigt säsongens första match.Foto: Fredrik Torstensson/Arkiv

Hök rivstartar med DM-final

På fredag är det äntligen dags.
Roland Gottfridsson, Erling Cronqvist och Lena Olofsdotter tror på kommunens chanser att utses till årets Matlandethuvudstad. Foto: Lars-Åke Englund

Laholm tävlar i Eskil Erlandssons projekt

I elfte timmen skickade Centern i Laholm, genom Lena Olofsdotter, in en ansökan om att bli årets Matlandethuvudstad.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!