Ni ska göra rådhuset rosa till helgen, varför det?

8 FEBRUARI 22.35 (UPPDATERAD 23.12)

Fyra frågor till Arne Mårtensson, Laholms köpmän.

- Vi fick idén från Empire State Buildning i New York, som de belyser i olika färger beroende på vad det är för dag. När kungen och drottningen var där var det gult och blått, på S:t Patricks day är det grönt. Det var läckert att se. Till helgen är det ju Alla hjärtans dag och då tänkte vi sticka ut hakan lite här i Laholm.

Är ni inte rädda att det ska uppfattas som lite "amerikanskt"?
– Nej, det förekommer i många andra storstäder också. Men för Laholm är det ju unikt.

Hur går det till, rent tekniskt?
– Man kan sätta röd folie framför den fasadbelysning som redan finns på Rådhuset. Vi ska också försöka få till ett rött hjärta på fasaden, men det har vi inte löst riktigt än. Vi hoppas detta blir en kul grej och att många kommer ner till rådhuset på fredag, lördag eller söndag kväll och ser hur det blir.

Hur ska du själv fira Alla hjärtans dag?
– Det blir lugnt som vanligt. Man jag ska nog ta ett geléhjärta i alla fall.


FLER NYHETER PÅ
Bertil Johansson med det annorlunda valmanifest som landar hos kommuninvånarna på tisdag. FOTO:Ulf Matson

Valmanifestet det blir bråk om

Satirteckningar blir deras vapen Kommentarer 1 kommentar
Nicki Hagström får ofta vänta på bussen mellan hemmet utanför Våxtorp och skolan i Laholm.Foto: Hans Bengtsson

Stort missnöje med nya skolskjutsarna

Politiker begär att Länstrafiken åtgärdar förseningar
Catarina Dahlöf, landstingsdirektör, och blivande regiondirektör, berättar om kampanjen som ska ge hallänningarna kunskap inför valet till regionfullmäktige.  

Vill visa vikten av att välja

Satsar 700 000 kronor på information om nya Region Halland inför valet.
Bandykamperna mellan Sjöalt och Oskarström är klassiska och nu ser det ut som om kommunens bandyentusiaster kommer att få se bandy i Sjöalt i vinter också. FOTO: Linda Weinstock/Arkiv

Bandyn lever i Sjöalt i vinter

Turerna har varit många men bandyentusiasterna i kommunen kan vara lugna.Det blir bandy på Sjöalts konstgjorda damm i vinter också om vädret tillåter.Vad som händer sedan är däremot osäkert.
- När vi började höll arbetet med den nya fritidsgården på och New City Laholm fick stipendium av kungen. Det var en morot att vi var så rätt i tiden, tycker Caroline Ugglesjö och Minela Secic som skrivit en uppsats om integration i Laholm. Foto: Hans Bengtsson

Uppsats tog dem över gränsen

Integration är inte bara temat för deras uppsats. Det är också ett ord som beskriver vad uppsatsförfattarna genomgått under arbetet.
Efter DM-semifinalvinsten mot HBP i mars har väntan på finalen mot Team Drott blivit lång. I kväll är det dock dags, och för HK Hök blir det samtidigt säsongens första match.Foto: Fredrik Torstensson/Arkiv

Hök rivstartar med DM-final

På fredag är det äntligen dags.
Roland Gottfridsson, Erling Cronqvist och Lena Olofsdotter tror på kommunens chanser att utses till årets Matlandethuvudstad. Foto: Lars-Åke Englund

Laholm tävlar i Eskil Erlandssons projekt

I elfte timmen skickade Centern i Laholm, genom Lena Olofsdotter, in en ansökan om att bli årets Matlandethuvudstad.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!