Svenska soldater döda i Afghanistan

Av TT 7 FEBRUARI 17.57

Två svenska officerare dödades i dag när deras patrull besköts väster om Mazar-i-Sharif i Afghanistan, uppger Försvarsmakten. Ytterligare en svensk soldat skadades.

De svenskar som dödades var en 31-årig löjtnant och en 28-årig kapten, uppger Niklas Englund, informatör vid Försvarsmakten, för TT.

- Soldaten som skadades är 21 år, säger han.

Det finns ännu inga uppgifter om hur allvarliga soldatens skador är.

En lokalanställd tolk dödades också vid beskjutningen.

Sjukvårdsinsatser påbörjades direkt på plats. Soldaterna fördes till fältssjukhuset på Camp Marmal utanför Mazar-i-Sharif, enligt ett pressmeddelande från Försvarsmakten.

Det var ingen hemmagjord bomb som orsakade svenskarnas och den afghanska tolkens död, utan eld från handeldvapen.

- Det handlar om finkalibrig eld, som vi har förstått det, säger Torbjörn Gustafsson, informatör vid Försvarsmakten.


Överfallet inträffade enligt Försvarsmakten cirka 40—50 kilometer väster om det svenska högkvarteret i Mazar-i-Sharif. I området genomförde svenska och finländska soldater ett narkotikatillslag i veckan, där fyra personer greps och 70 kilo narkotika beslagtogs, liksom sprängämnen.

- Det är i samma område, säger Torbjörn Gustafsson.

Det är också i samma område som en lokalanställd afghansk tolk dödades i ett bombattentat i november, då också fem svenska soldater skadades.

Isaf-styrkor tillsammans med afghanska enheter ur armén och säkerhetsstyrkorna besvarade elden, men Försvarsmakten har ingen uppfattning om den eldgivningens verkan.


Attacken mot de svenska soldaterna skedde inte på vägen, utan när svenskarna befann sig i en by, det säger afghanske journalisten Enayat Najafizada i Mazar-i-Sharif.

- Det var talibanerna, inte kriminella, som låg bakom attacken. Kriminella skulle inte våga attackera en Isafpatrull, säger Enayat Najafizada till TT och fortsätter:

- Storbritannien och USA utför stora operationer i södra Afghanistan, därför har talibanerna skickat många av sina män till norr, för att skapa kaos och osäkerhet. De är starkast kring Kunduz, men finns också i de pashtunska byarna väster om Balkh, där attacken skedde. Det här är bara början, säger Enayat, som talat med talibanerna i Balkh och Kunduz många gånger på telefon i sitt jobb som journalist.

- Säkerhetstjänsten har påbörjat en utredning. De ska ta reda på vilka personer som låg bakom attacken, och ta itu med dem, säger Enayat.

Enayat ringde på TT:s begäran upp en nära släkting inom säkerhetstjänsten NDS, och uppgifterna om utredningen och om att attacken skedde i en by kommer från släktingen.


LÄS MER
Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Läs chattarna med Eric och Ola
Eric Saade och Ola Svensson chattar med dig under fredagen!
Eric Saade och Ola Svensson chattar med dig under fredagen!  

Det skånska schlaget

Melodifestivalsaktuella Eric Saade och Ola Svensson chattade med läsarna under fredagen. Kommentarer 1 kommentar
Skånskans webbredaktör Eva Emmelin har testat läsplattor.
Skånskans webbredaktör Eva Emmelin har testat läsplattor.  

"Jag tror jag kan vänja mig vid känslan"

Känslan av bok finns där inte. Men känslan av e-bok.
Davis Cup
Andreas Vinciguerra är med i det DC-lag som ska ta sig an Argentina på hemmaplan.
Andreas Vinciguerra är med i det DC-lag som ska ta sig an Argentina på hemmaplan.  

Sverige stor favorit mot Argentina

Sverige är stor favorit mot Argentina i DC-tennisen.
Under ett halvt sekel har havsvatten används till bassängen. Nu har armeringsjärnen rostat.
Under ett halvt sekel har havsvatten används till bassängen. Nu har armeringsjärnen rostat.  

Renoverar badet trots snön

Kalla simkillar förbereder som bäst inför värmens intågande.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop