"Inte någon tanke på att lämna mitt arbete"

Av Peter Olsson 13 NOVEMBER 2009 10.25

Intresset var stort att få chatta med Laholms kommundirektör Kristiina Kosunen Eriksson. Frågorna handla om allt från hur hon hade tänkt till vilken hatt som var hennes favorit.

Signaturen Maggan undrade bland annat om Kristiina Kosunen Eriksson tänkte avgå på grund av hattaffären.
"Jag är anställd i Laholms kommun. Det är min arbetsgivare som har att ta ställning till om jag sköter mitt uppdrag eller inte.
Jag har inte någon tanke på att lämna mitt arbete för den diskussion om hattar som pågår. I mitt uppdrag som kommundirektör ingår bl.a. att genomföra en organisationsförändring samt att skapa förutsättningar för tillväxt och expansion. Kritisera mig gärna om det visar sig att jag inte utfört mitt uppdrag. Det som nu sker är att en del rycks ut ur en process som påbörjats", svarade Kristiina Kosunen Eriksson.

En av frågeställarna undrade: "Hade du gjort likadant i din hemkommun där det handlar om dina skattepengar?"
På det svarade Kristiina Kosunen Eriksson:
"Svar: Ja. I mitt uppdrag som kommundirektör ingår bl.a. att genomföra de beslut som politikerna tar. Ett av besluten innebär att genomföra en organisationsförändring. Ett annat att skapa förutsättningar för tillväxt och expansion. Det arbetet är påbörjat och kommer att pågå de närmaste åren. En del av de arbetsformer som kommer att användas är den tankemetod som innebär att man använder "hattar" som symboler. Istället för att ta in konsulter och köpa in speciell litteratur har jag valt att köpa in de här hattarna. Hattarna ska fungera som arbetsverktyg/rekvisita. Att driva utvecklingsarbete kostar pengar."

Signaturen Niklas Lindberg undrade om laholmsborna skulle få se cheferna ha på sig hattarna ute på stan.
"Nej, hattarna fungerar som symboler/rekvisita och de används vid problemlösning. Min tanke är att både chefer och medarbetare kommer att använda metoden framöver i vårt utvecklingsarbete.", svarade Kristiina.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Chatta med Eric och Ola under fredagen!
Eric Saade och Ola Svensson chattar med dig under fredagen!
Eric Saade och Ola Svensson chattar med dig under fredagen!  

Det skånska schlaget

Båda är från Skåne. På lördag gör Eric och Ola upp i Melodifestivalen.
Skånskans webbredaktör Eva Emmelin har testat läsplattor.
Skånskans webbredaktör Eva Emmelin har testat läsplattor.  

"Jag tror jag kan vänja mig vid känslan"

Känslan av bok finns där inte. Men känslan av e-bok.
Davis Cup
Andreas Vinciguerra är med i det DC-lag som ska ta sig an Argentina på hemmaplan.
Andreas Vinciguerra är med i det DC-lag som ska ta sig an Argentina på hemmaplan.  

Sverige stor favorit mot Argentina

Sverige är stor favorit mot Argentina i DC-tennisen.
Under ett halvt sekel har havsvatten används till bassängen. Nu har armeringsjärnen rostat.
Under ett halvt sekel har havsvatten används till bassängen. Nu har armeringsjärnen rostat.  

Renoverar badet trots snön

Kalla simkillar förbereder som bäst inför värmens intågande.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop